48. Posłuszeństwo

Zajęłoby wiele stron przytoczenie każdej anegdoty związanej z jego legendarnym oddaniu posłuszeństwu. Temu podporządkowany był każdy aspekt zachowania Szarbela. Jego przełożony o. Nehmatalla Nehme, podaje nam jeden z wielu przykładów.
„Ojciec Szarbel pracował przez cały dzień w winnicy z braćmi. Poszedłem odwiedzić ich wieczorem i znalazłem Ojca Szarbela pracującego samotnie w kącie, gdzie jego współpracownicy nie byli w stanie go zobaczyć. Zapytałem:..:” Ojcze, czy jadłeś dziś obiad?”
„Nie, ojcze”, odpowiedział: „Nie zostałem jeszcze wezwany”. Widocznie był poza zasięgiem wzroku innych, a oni zapomnieli o nim. Był bez jedzenia przez ostatnie trzydzieści godzin, jako że jadał tylko jeden posiłek dziennie. ”
Ojciec Ignacy Dagher, który dobrze znał Ojca Szarbela opowiedział nam to zdarzenie tuż przed śmiercią.
„Kilka lat temu, odprawiałem kapłańskie rekolekcje w Annaya w czasie kiedy ojciec Szarbel tam był. Ten zakonnik napełniał mnie podziwem, a najbardziej niezwykłe w nim było posłuszeństwo. Pamiętam dobrze pewnego dnia w czasie posiłku, jego towarzysz, Ojcze Makarios, przywołał go do siebie. Szarbel kopał w tym czasie w winnicy, ale gdy usłyszał wymawiane swoje nazwisko, opuścił kilof w połowie zamachu; bez wbicia go w ziemię i pobiegł aby zobaczyć co od niego chce współbrat. To wydało mi się najbardziej niezwykłym znakiem posłuszeństwa. ”
Posłuszeństwo Ojca Szarbela było takie jak posłuszeństwo małego dziecka do rodziców. Widząc Chrystusa w przełożonych ofiarowywał się im z radością i całkowitą rezygnacją z siebie. Na tym sie jednak nie zatrzymywał. Taką samą uległość okazywał każdemu współbratu, każdemu nowicjuszowi, nawet każdemu klasztornemu robotnikowi.  W jego oczach każdy był drugim Chrystusem i tego przestrzegał. Niepozorne, niewdzięczne zadania podobały mu się i nikt nigdy nie widział go nieszczęśliwym. Nigdy nie skarżył się nikomu na czyjeś postępowanie wobec niego. To ożywiało i uświęcało każde jego przedsięwzięcie.

Published in: on 18/11/2011 at 11:01  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://szarbel.wordpress.com/2011/11/18/48-posluszenstwo/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: