60. Głos z nieba. Cud z lampą.

Teraz jednak niebiosa przemówiły w imieniu Szarbela, były gotowe dać znak. Historia ta pochodzi ze świadectwa Saba Bou Moussa, który spisał je własnoręcznie, kiedy miał 60 lat. Spędził on 9 lat w młodym wieku, w klasztorze Annaya.

Pustelnik, ojciec Elias z Mishmish w wieku 60 lat zmarł 13 lutego 1875r. Pustelnia stała pusta i Ojciec Szarbel ponownie przedłożył pokorną prośbę na opuszczenie klasztoru i zamieszkanie w pustelni. Przełożony ciągle się opierał. Tego dnia przekazał mu plik kartek z prośbą.

„Czy mogę cię prosić o opracowanie tego. Jest to pilna sprawa. Masz pozwolenie na pracę wieczorem, jeśli będzie to konieczne.”

Szarbel skłonił się i odszedł. Przełożony patrzył za nim przyjaznym wzrokiem.

W kuchni, dwaj młodzi chłopcy, z których jednym był Saba Bou Moussa, zmywali naczynia. Ojciec Szarbel przyniósł do nich swoją lampę i zostawił mówiąc: „Jest pusta. Czy moglibyście ją napełnić?” „Chętnie” odpowiedzieli. „Proszę ją zostawić na kredensie i zaraz odniesiemy”.

Szarbel powrócił sam do celi. Kiedy jeden z chłopców spojrzał na lampę, szelmowski uśmiech pojawił się na jego twarzy. Nadarza sie cudowna okazja zrobił psikusa temu księdzu! nalał do lampy wody i szybko odniósł nie spodziewającemu się ojcu. Drugi z chłopców nieśmiało protestował, ale szybko uznał, że trochę żartu nikomu nie zaszkodzi.

Dziękując za przysługę, Ojciec Szarbel odebrał lampę i delikatnie ustawił do pracy. Dwaj żartownisie z niecierpliwością czekali na skutek ale lampa żartowała z nich. Paliła się jasno w zwykły sposób i Ojciec zasiadł do pracy. Obaj intryganci osłupieli! Jeden z nich nie mógł ustać dłużej i pobiegł do celi Przełożonego, który zbudzony przez hałas, spytał: „Co się dzieje, o co chodzi? Co ty tu robisz o tej porze?”

„Ojcze, wstydzę się powiedzieć, co zrobiłem. Aby podrażnić się z Ojcem Szarbelem, nalałem do jego lampy wody zamiast oleju.”

„No dobrze. Weź lampę i napełnij ją prawidłowo. Porozmawiamy jutro o twoim roztargnieniu.”

„Ojcze, ale ja nie to chcę ci powiedzieć. Lampa nie zgasła! Proszę zobaczyć samemu”. Promień światła dochodził spod drzwi celi Szarbela. Przełożony z gestem niedowierzania podszedł pod celę Szarbela, pukając w nie. Szarbel otworzył.

„Ojcze, jestem zdziwiony! Wszystkie światła powinny być zgaszone, a twoja lampa pali się nadal. Pierwszy raz jesteś nieposłuszny!”

„Wybacz mi Ojcze w Imię Chrystusa” padła odpowiedź. Wydawać by się mogło, że najprościej byłoby przypomnieć Przełożonemu, że sam zezwolił na pracę późną porą, jednak Szarbel wolał wybrać drogę pokory.

„Przyjdź do mnie jutro” dodał Przełożony „poprosić o pokutę za swoje wykroczenie. Na ten czas zabieram twoją lampę. Będziesz mógł ją odebrać ode mnie rano.”

Powróciwszy do celi, Ojciec Przełożony usiadła przy stole aby sprawdzić to co opowiedział młody chłopiec. Otworzył lampę i ku swemu zdumieniu nie znalazł w środku ani kropli oliwy. Była tylko woda, która paliła się w lampie! Zdumiony tym odkryciem, spytał siebie, czy jest to znak od Boga potwierdzający świętość tego pokornego człowieka i polecający udzielenie zgody na dawno złożoną prośbę. Bóg często wstawia się w sprawach, kiedy ludzie są niechętni do działania. Czy to nie Duch Święty doradził Papieżowi Janowi XXIII zwołanie Soboru? Czy to nie On zainspirował Wikariusza Lyonu do wyświęcania Jana Marii Vianney’a mimo słabych wyników w nauce, tak że później stał się świętym w konfesjonale?

Teraz woda płonęła jak oliwa. Zaprawdę, to mówił Bóg! Następnego ranka o świcie, Przełożony Generalny został powiadomiony, a odpowiedź twierdząca nadeszła tego samego dnia. „Od tego wieczoru, będziesz służyć Bogu aż do końca swoich dni.” Taka była pisemna zgoda Wielebnego Ojca Generała Zakonu Maronitów Libańskich.

Published in: on 26/01/2012 at 19:52  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://szarbel.wordpress.com/2012/01/26/60-glos-z-nieba/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: