63. Tekst statutu

Ascetyczne życie zakonne w Libanie pozbawione było praw i centralnej regulacji. Na samym początku nie posiadało Reguły, która stopniowo rozwijała się w konkretne prawo.
Jeden z ojców, założycieli Zakonu, ojciec Abdallah Qaraaly, ustanowił zalecenia dla tych mnichów, którzy chcieli żyć jako pustelnicy. Przepisy ten zostały później wprowadzone do Reguły w rozdziale XIII, w drugiej części pod tytułem „De Eremitis et inclusis”.
Te wytyczne okazały się jednak zbyt ogólnikowe. Pustelnie chaotycznie pojawiały się wokół klasztorów, ze szkodą dla wspólnoty. Tak więc w 1810 r. Przełożony Generalny, Ignacy Blaibel skierował do tych pustelników tekst składający się z 13 artykułów, który był niczym innym niż zwięzłą regułą życia pustelniczego. Jest on integralną częścią obecnej Reguły. Tamte zasady obowiązywały już od sześćdziesięciu pięciu lat, gdy Szarbel przybył do pustelni w 1875 roku. Oto podstawowa Reguła:
1. Każdy zakonnik, który chce rozpocząć życie pustelnicze nie może tego zrobić własnowolnie, ale musi uzyskać zgodę swojego przełożonego generalnego.
2. Musi być świadomy że nie szuka izolacji z zamiarem ucieczki od reguły i konstytucji swego klasztoru, ale podejmuje ten sposób życia aby stać się bardziej cnotliwym. Innymi słowy, musi umartwiać się i poświęcić się ćwiczeniom duchowym gorliwiej niż wykonywał to dotychczas w klasztorze. Podejmuje się wszystkich doczesnych i duchowych zajęć, które nie kolidują z jego milczeniem i jego sumieniem. Odprawia Mszę świętą i oficjum (czytania brewiarzowe – przyp. tłum.).
3. Pustelnik będzie przestrzegać hierarchii ustalonej przez opata, w jego współdziałaniach z innymi zakonnikami; na przykład podczas celebracji Mszy świętej i pracach fizycznych. Co do poszczególnych ćwiczeń duchowych, na przykład posty, nocne czuwania i modlitwy, mają one być pozostawione do uznania pustelnika, należy jednak pamiętać, że zawsze lepiej porozumieć sie w wątpliwej sprawie z ojcem duchownym.
4. Pustelnik będzie czcił i szanował każdego brata – jednakowo lepszego czy gorszego od siebie.
5. Wszelkie spotkanie pustelników w celu zbędnej gadaniny jest zabronione. Jednak w przypadku choroby, brat może zaoferować choremu pustelnikowi słowa pocieszenia, które są zbawienne dla duszy i wzrostu Bożej miłości.
6. Pustelnik (po arabsku słowo habiss znaczy dosłownie więzień) jest tym, który żyje nie „pod własnym imieniem”, to znaczy kimś, kto izoluje się w celi czuwając nad swymi zmysłami i myślami z wielką starannością. Może opuścić pustelnię tylko z konieczności. Nie będzie utrzymywał żadnych przyjaźni, chyba że z innym cnotliwym pustelnikiem poprzez powściągliwą rozmowę, z niewielką ilością słów, ponieważ one zakłócają spokój i uwielbienie Boga.
7. Nie może zajmować celi, skąd jego westchnienia i lamentacje mogły by być słyszane jako modlitwy i śpiewy.
8. Nie powinien spożywać posiłku z kimkolwiek w swojej celi. Będzie pamiętał aby jeść i pić skromnie. Nie może się uskarżać, pamiętając że podstawowym celem samotności jest zwalczanie zmysłowej przyjemności i poddanie się Bożej miłości.
9. Posiłek będzie jadł raz dziennie, o godzinie 2 po południu. Posiłek powinien składać się z jednej potrawy, do której może dodać porcję warzyw, oliwek lub tym podobny dodatek. Jeśli chce przyjąć dodatkową pokutę, powinien skonsultować to z przełożonym.
10. Jedzenie i picia nie mogą być przechowywane w celi z wyjątkiem dzbana z wodą, który usunie konieczności wychodzenia z celi, a tym samym stratę czasu.
11. Jeśli pojawią się jakieś pytania dotyczące zakwaterowania, żywności lub napojów, pustelnik może skonsultować się ze starszym współbratem lub przełożonym i postępować zgodnie z otrzymaną radą.
12. Nigdy nie wolno jeść mięsa, nawet w chorobie, bez zgody przełożonego.
13. Ten, kto czyni żadnych postępów w życiu pustelniczym, kto staje się coraz bardziej leniwym z samolubstwa, musi wrócić do klasztoru, jeśli Superior lub starsi uznają to za konieczne.
Do tego Statutu kanonicznego, z czasem zostało dołączonych sześć następujących artykułów:
1. Kobietom jest surowo zabronione wejście do pustelni. Pustelnik musi również unikać towarzystwa osób świeckich. Dotyczy to przestrzeni ograniczonej murami zewnętrznymi. Kobiecie nigdy nie wolno wchodzić do kaplicy pustelni, ale musi pozostać za kratą drzwi zewnętrznych kaplicy, jeżeli chce słuchać Mszy św.
2. Wszystko używane przez pustelnika musi zawierać znak ubóstwa i być bezpretensjonalne. Nie powinien obcinać włosów, ale musi pozwolić aby rosły na znak pełnego poświęcenia się Bogu.
3. Musi szybko, biorąc jeden posiłek dziennie, które będą przynosili do Niego z klasztoru. Będzie jadł ani mięsa, ani owoców. Alkohol jest zabroniony. W czasie Wielkiego Postu, jego jedynym pożywieniem będą warzywa doprawione olejem.
4. Milczenie jest obowiązkowe. W skrajnych przypadkach konieczności, jest dozwolone mówić krótko i półgłosem.
5. Pustelnik może spać tylko pięć godzin. Godziny nocne, będą spędzane na modlitwie i uwielbieniu. Modlitwy i nieszpory będą odmawiane w kaplicy z księgi, która znajduje się na pulpicie.
6. Eremita ma prawo do opuszczenia pustelni tylko po formalnej zgodzie przełożonego.
Ojciec Blaibel zamknął ten rozdział, w następujący sposób:
„Ci z pustelników, którzy dodadzą inne pokuty i osobiste umartwienia do tej dyrektywy, mogą to zrobić tylko pod nadzorem przełożonych. Mogą oni, na przykład nosić włosiennicę, spać na ziemi zimą i latem, nie ma nic pod głowę za wyjątkiem pieńka drewnianego, stać nieruchomo z rekami rozciągniętymi w formie krzyża, często padać na twarz, lub pościć dwa lub trzy dni pod rząd”.
I oczywiście te wszystkie rygory, miały być dodane po długich godzinach spędzonych na modlitwie i pracy fizycznej.
Po przeczytaniu tego, możemy w pełni docenić, jak Kościół starał się otoczyć to powołanie matczyną, czujną uwagą, aby chronić mnichów od wszelkiego rodzaju fałszywych iluzji, oszustwa, nadużycia i szarlatanerii.


Published in: on 03/06/2012 at 15:18  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://szarbel.wordpress.com/2012/06/03/63-tekst-statutu/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: