66. Odwiedziny brata

Jako zakonnik, Szarbel odmówił sobie przyjemności spotkania z matką, lecz jako pustelnik…? Ojciec Simon z Ehmej pisze:

Jego brat przybył z Biqa-kafra aby go odwiedzić. Zapukał do drzwi pustelni. Ojciec Szarbel z wnętrza pustelni spytał „kto tam”? „Jestem bratem ojca Szarbela” – usłyszał odpowiedź.

„Proszę zaczekaj aż zapytam pustelnika czy mogę otworzyć drzwi” odpowiedział głos ze środka. Szarbel poszedł do ojca Makariosa i oświadczył „mój brat jest u drzwi; czy pozwolisz mu wejść?”

„Oczywiście!” odpowiedział kapłan zaskoczony, ze pustelnik mógł zadać takie pytanie.

Spotkanie obydwu było krótkie.„Jak się macie? Czy ty i twoja rodzina wypełniacie religijne obowiązki?” Po czym Szarbel przeprosił i odesłał brata.

Szarbel postanowił sobie, że nikt nie powinien przerywać jego dialogu z Bogiem. Nam wydaje się naturalne, aby zapytać, co się dzieje w rodzinie i miejscowości, którą opuścił dawno temu. Jak wiele rzeczy mógł dowiedzieć się od brata, którego nie widział tak długo! Będąc zadowolony, dowiedziawszy się o ich religijnej wierności, miał jeszcze jeden powód, by dziękować Bogu za Jego dobroć, ale jego ciekawość nie wyszła dalej ponad to. Wrócił natychmiast do swego Boga.

Przy innej okazji, jego siostrzenica Warda, w następstwie sporu rodzinnego próbowała uzyskać prawo do spadku, który należał się Ojcu Szarbelowi. On odpowiedział dziewczynie z wnętrza pustelni, „nie chcę mieć nic do czynienia z waszym światem. Tak jak mój brat, który umarł właśnie teraz, dla was ja nie żyję od dnia, kiedy opuściłem Biqa-Kafra. Nie może dziedziczyć martwy człowiek „.

Byłoby niesprawiedliwym przypuszczanie, że to wycofanie się z własnej rodziny nie sprawiało mu cierpienia, choć niektórzy oskarżali go wręcz o brutalność. Chcieli uczynić go świętym bez serca. Dokładnie rzecz ujmując, należałoby powiedzieć, że tacy ludzie kompletnie nie rozumieją prawdy i nie rozpoznają w nim wielkiej hojności ducha przejawiającej się w znoszeniu rozłąki bez narzekania. „Bóg sam wystarczy”, często mówimy, „ale szkoda że tak rzadko powiedzeniem tym kierujemy się w życiu.”

Published in: on 18/11/2012 at 14:48  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://szarbel.wordpress.com/2012/11/18/66-odwiedziny-brata/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: