68. Mniej niż konieczne

Pustelnia - po prawej kaplica i cela św. Szarbela

Wnetrze Pustelni

Jeśli jest to możliwym opisanie w jednym zdaniu istoty istnienia Szarbela , to może być zmniejszenie istoty życia do najniższego wspólnego mianownika.

Cela św. Szarbela

Cela św. Szarbela

W sprawach dotyczących żywienia, widzimy Szarbela poszczącego ciągle, jedzącego jeden skromny posiłek dziennie. Jeśli przyjrzymy się jego wygodom życia, widzimy celę o sześciu metrach kwadratowych, zawierającą matę do spania, dzban z wodą, malutką lampę naftową, drewnianą miskę umieszczoną na stołku i kamień, który służył jako krzesło. Nie miał przedpokoju ani salonu, jedynym meblem tego mieszkania był ubogi rustykalny drewniany konfesjonał. Jeśli chodzi o spoczynek, on spał ledwie trzy godziny z dwudziestu czterech. Jego klęcznik w ubogiej kaplicy był wyplatany z trzciny. Tu w towarzystwie aniołów spędzał długie nocne czuwania. Należał do Raoumos Irai  którzy, według maronickiej liturgii budzą niebo.

Kaplica św. Szarbela

Kaplica

Przyjemność rozmowy nie istnieje w jego słowniku. Wcześniej podaliśmy, że dwadzieścia cztery godziny jego dnia były podzielone między modlitwę i pracę fizyczną. Kiedy nie pracował, modlił się; zostawiał jedną czynność, aby przejść do drugiej. Te zmiany dawały jego ciału trochę odpoczynku.
Inne opowieść, która ilustruje jego posłuszeństwo i przestrzegania ubóstwa jest następująca. Pewnego dnia poprosił przełożonego o chustkę. „Powinno ich być wiele w pustelni”, padła odpowiedź. „Dlaczego nie weźmiesz jednej?”
„Ja nie mogę wziąć niczego, Ojcze, bez twojej zgody.” Chustka była niemal niezbędna dla każdego pracującego w polu kiedy było potrzeba wytrzeć pot i kurz, który pojawiał się na twarzy. Świadek zdarzenia poinformował, że Szarbel miał trzy czyste chustki na ołtarzu, kiedy odprawiał Mszę świętą, czego z całą pewnością nie można potraktować jako luksus.

Published in: on 30/12/2012 at 11:27  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://szarbel.wordpress.com/2012/12/30/68-mniej-niz-konieczn/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: