76. Wąż

Przełożony Szarbela, Wielebny Ojciec Nehme, zostawił nam to cenne świadectwo:

Atak węża

To się stało w czasie wiosennego przycinania winnicy. Miałem towarzyszyć wspólnocie zakonnej w tej pracy. Kiedy przeszliśmy już sporo wzdłuż rzędów winorośli, ogromny wąż wysunął się z krzaków i zbliżył się do nas, sycząc w przerażający sposób oraz unosząc ogon, a potem głowę, jakby sposobiąc się do uderzenia! Byliśmy przerażeni i rozpaczliwie próbowaliśmy go zabić, ale bez skutku. Nagle wpadłem na pomysł, „Zawołajcie Ojca Szarbela”. Krzyczałem: „Gdzie on jest?” Zakonnik przybył natychmiast i powoli ruszył w kierunku węża.„Nie dotykajcie go” – ostrzegł nas. Nieco uspokojeni odłożyliśmy nasze kije i kamienie. Wąż znieruchomiał a Ojciec Szarbel, skinieniem ręki wskazując drogę ucieczki, powiedział do niego: „Idź stąd!” Ku naszemu niewypowiedzianemu zdumieniu, bestia zsunęła się przed nim na ziemię i zniknęła w dole ścieżki!

Ta historia przypomina nam lwa pustyni wspomnianego przez Johna Maschosa w „Łące Duchowej”. W pustynnym rejonie, gdzie mieszkał Ojciec Julian Słupnik przebywał lew siejący terror. Ojciec Julian wezwał swojego ucznia Pankracego i powiedział: „Idź dwie mile od tego miejsca na południe i znajdziesz tam lwa, któremu powiesz, że Julian, pokorny sługa Jezusa Chrystusa rozkazuje mu w Imię tegoż Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który daje życie każdemu stworzeniu, aby opuścił te okolicę.” Uczeń odnalazł lwa, powtórzył co mu kazano, a lew wycofał się i już nie był nigdy widziany!

Dlaczego wąż zniknął? Może uległ dominującemu wpływowi tego człowieka, który działał w pierwotnej niewinności raju na ziemi. Na to pytanie nikt nie odpowie, ale jedno jest pewne: Ojciec Szarbel nigdy nie zabił niczego co żyje; nie ważne jak szkodliwe mogło ono być. Jego czułe serce chroniło go przed tym w myśl zasady: „Niech Bóg, który stworzył je, odbierze życie jego stworzeniom na swój sposób.”

Więcej o takich wydarzeniach z życia ojców pustelników pisze w cennej pracy „Ojcowie Pystyni” dr S. Węglarz z Uniwersytetu Śląskiego:
http://www.lib.pia.org.pl/Content/3154/Strony+od+PSL_XXXVIII_nr3-4(R83)-2_Weglarz.pdf – przyp. tłum.

Published in: on 27/01/2013 at 15:20  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://szarbel.wordpress.com/2013/01/27/76-waz/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: