77. Szarańcza

Szarańcza

Szarańcza

Zanim zostały opracowane metody ochrony przed szkodnikami, chmary szarańczy stanowiły istotną katastrofę dla upraw na Bliskim Wschodzie. Te żarłoczne owady nadlatywały z południa w wielkich ławicach, a ich przejście oznaczało głód dla Libanu. Gdziekolwiek dotknęły ziemi, nic nie pozostawało. Zjadały one nawet korę z drzew. Nie jest trudno wyobrazić sobie zniszczenia spowodowane przez szarańczę w Egipcie w czasach Mojżesza.

Ich „wizyta” w Libanie, tuż po wojnie 1914-1918, nigdy nie zostanie zapomniana, ponieważ przyniosła głód ustępujący tylko okrucieństwu okupacji tureckiej i powodując śmierć prawie 5.000.000 Libańczyków! Ojciec Szymon Ehmej wspomina: „To było w roku 1885. Chmura szarańczy, całkowicie przesłaniając słońce, pojawiła się nad Annaya i okolicznymi wsiami. Owady już przygotowywały się do osiadania na uprawy. Zdając sobie sprawę ze straszliwego niebezpieczeństwa, przełożony poprosił pustelnika Szarbela aby pobłogosławił wodę i kazał zabrać ją na pola i spryskać ziemię. Tak zostało zrobione. Każde pole, do którego byli w stanie dotrzeć, zostało zachowane! Mieszkańcy Annaya widząc, co się dzieje, pobiegli do klasztoru prosić o nieco wody. Postąpiono w ten sam sposób, a ich pola zostały ocalone. W uznaniu tej wspaniałej pomocy, stu chłopów przyszło do klasztoru w czasie zbiorów aby bezpłatnie zaoferować swój czas, na żniwa na klasztornych polach. Wydarzenie to miało wielu świadków.”

Stało się lokalną tradycją, że chłopi często przychodzili do Annaya prosić o wodę, która została pobłogosławiona przez Ojca Szarbela. Woda ta miała moc usuwania szczurów i insektów – szkodników dla zboża w stodołach i spichrzach.

Published in: on 27/01/2013 at 19:20  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://szarbel.wordpress.com/2013/01/27/77-szarancza/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: